Jak korzystać z podręcznika Ge 200d9262p001

Podręcznik GE 200D9262P001 jest przydatnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą uzyskać lepsze zrozumienie systemu sterowania silnikiem GE 200D9262P001. Podręcznik zawiera szczegółowe informacje na temat instalacji, konfiguracji, działania i konserwacji systemu. Przewodnik pomaga w zrozumieniu systemu sterowania silnikiem, zapewniając wyczerpujące informacje na temat jego części, konfiguracji i działania. Należy zapoznać się z zaleceniami zawartymi w podręczniku, aby uniknąć uszkodzenia systemu i zapewnić jego bezpieczną i skuteczną pracę.

Ostatnia aktualizacja: Jak korzystać z podręcznika Ge 200d9262p001

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie znajdę kod umożliwiający rejestrację w portalu diagnozy przedmiotowej?

Nauczyciele, którzy wyrazili zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną, znajdą kod umożliwiający rejestrację w portalu w biuletynach internetowych rozsyłanych na początku każdego roku szkolnego.

Kod aktywacyjny dostępny jest również w profilu użytkownika w portalu dlanauczyciela. pl, w zakładce TWOJE KODY.

W innym przypadku należy skontaktować się z Centrum Kontaktu Nowej Ery.

Jak dokonać zwrotu publikacji z zamówienia dotacyjnego?

Nowa Era przyjmuje zgłoszenia o zwrot zamówień dotacyjnych wyłącznie telefonicznie: 801 88 10 10 (z telefonów stacjonarnych) lub 58 721 48 00 (z telefonów komórkowych).

Zwroty przyjmowane są w wysokości nieprzekraczającej 5% POJEDYNCZEGO zamówienia, pod warunkiem że nie noszą śladów użytkowania, w tym pieczątek szkoły.

Wszystkie zgłoszenia przyjmiemy nie później niż 30. 11. 2018 roku.

Otrzymany mailowo z Centrum Kontaktu formularz zwrotu należy wydrukować, uzupełnić i włożyć do zwracanej paczki.

Kurier pojawi się po zwrot w godzinach pracy szkoły (9:00 - 15:00) wraz z etykietą na paczkę.

Termin rozliczenia zwrotu to 30 dni od momentu dostarczenia paczki do wydawnictwa.

Jak pobrać i zainstalować multibooki?

Aby pobrać i zainstalować multibooki, należy:

Zalogować się w serwisie dlanauczyciela. pl.

Wybrać interesujący nas przedmiot.

Wybrać ze spisu znajdującego się po lewej stronie Materiały prezentacyjne i zaznaczyć opcję multibooki.

W celu pobrania należy kliknąć na wybrany multibook, a następnie postępować zgodnie z informacjami pojawiającymi się na ekranie komputera.

Jak uzyskać dostęp do materiałów dydaktycznych wydawnictwa Nowa Era?

Materiały dydaktyczne zamieszczone na portalu dlanauczyciela. pl podlegają ochronie prawnej i są udostępniane jedynie zalogowanym użytkownikom.

Poniżej prezentujemy prostą instrukcję rejestracji na portalu.

Krok 1. Wejdź na stronę www. pl

Krok 2. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta, wybierz opcję "Utwórz konto", gdzie znajduje się miejsce na wpisanie adresu e-mail. Po uzupełnieniu adresu i zatwierdzeniu nastąpi weryfikacja.

Jeżeli figurujesz w naszej bazie danych jako nauczyciel, na Twoją skrzynkę zostanie wysłany link aktywujący konto, który przekieruje Cię do możliwości ustawienia nowego hasła do logowania.

Krok 3. Jeżeli posiadasz kod Szkoły Dobrych Rozwiązań, wybierz zakładkę „Rejestracja za pośrednictwem kodu aktywacyjnego”.

Jeżeli nie posiadasz kodu, uzupełnij formularz zgłoszeniowy, który ukaże się po wpisaniu Twojego adresu w polu rejestracji.

 Elementy obudowy dydaktycznej będą udostępnione bezpłatnie w formie elektronicznej po zalogowaniu się.

Czy mogę otrzymać wydrukowaną Książkę Nauczyciela?

Po zmianie systemu oświaty i wprowadzeniu podręczników wieloletnich przygotowaliśmy dla Państwa program edukacyjny Szkoła Dobrych Rozwiązań.

Nauczyciele, którzy przystąpią do niego, otrzymują dostęp do serwisów: dlanauczyciela. pl, diagnoza. nowara. Zamieściliśmy tam niezbędne pomoce dydaktyczne: multibooki, dokumentację nauczyciela, scenariusze zajęć, filmy i nagrania, materiały prezentacyjne.

Znajduje się tam wiele materiałów dopasowanych do potrzeb nauczycieli. Artykuły, np. „Internet – narzędzie edukacji XXI wieku”, „Nowe media w edukacji – przewodnik”, „Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu”, filmy, webinaria np. cykl szkoleń Jacka Miotke „Nowe technologie w szkole”, a także treść nowej Ustawy, Karta Nauczyciela, podstawa programowa, komentarze do dokumentów.

Nauczyciele, którzy aktywowali kod SDR, mogą otrzymać w ramach uczestnictwa w programie drukowane materiały metodyczne określone w regulaminie.

Czy jest oferta dla dzieci niedowidzących?

Tak. W swojej ofercie Nowa Era ma podręczniki zaadoptowane do potrzeb uczniów słabowidzących.

W roku szkolnym 2018/2019 wydawnictwo przygotowało odpowiednie podręczniki.

Staramy się również realizować indywidualne prośby i przygotowujemy podręczniki z powiększoną czcionką w formie pdf. W celu ich otrzymania prosimy o kontakt z Centrum Kontaktu.

Do jakiej siatki godzin przygotowane są podręczniki?

Podręczniki są przygotowywane do aktualnej siatki godzin i podstawy programowej do przedmiotu.

Biorąc pod uwagę preferencje nauczycieli, możliwość pracy z różnymi uczniami oraz podstawy programowe staramy się tak budować nasze podręczniki, aby nauczyciele mieli możliwość wyboru treści oraz dostosowania ich do własnych potrzeb.

Do każdej serii przygotowaliśmy programy nauczania, opinie metodyczne, plany wynikowe czy rozkłady materiału nauczania (również w plikach do edycji doc. ), które mają zapewnić komfort pracy nauczycielom oraz możliwość dostosowania danego podręcznika do tempa realizacji materiału przez uczniów.

Jak pobrać i zainstalować multibooki? Na ilu i na jakich urządzeniach można korzystać z multibooków?

Mając jeden kod aktywacyjny, można zainstalować multibook na trzech różnych komputerach (stacjonarnych lub przenośnych).

Jak mogę uzyskać dodatkowa licencję do multibooka?

Pisząc na adres: multibooki. serwis@nowaera. pl w celu indywidualnego dopasowania licencji.

Co zrobić, gdy kod do multibooka jest nieprawidłowy?

Należy skontaktować się z Centrum Kontaktu pod numerami tel. 58 58 721 48 00 lub 801 88 10 10. Pracownicy CK przekażą prawidłowy kod.

Poprawność kodu można sprawdzić po zalogowaniu w portalu dlanauczyciela. pl w zakładce Moje kody.

Czy w dzienniku elektronicznym znajdę rozkłady materiału do podręczników, z którymi pracuję?

Wszystkie rozkłady materiału nauczania znajdują się w dziennikach elektronicznych, takich jak Librus, Uonet. 

Czy doświadczenia pokrywają się z obowiązkowymi z podstawy programowej?

Tak. Wirtualne Laboratorium Empiriusz zawiera ponad 20 doświadczeń chemicznych zgodnych z podstawą programową w szkole podstawowej dla klas 7-8.

Ile kart laboratoryjnych jest dołączonych do zestawu?

Wraz z urządzeniem oferujemy karty laboratoryjne do każdego z doświadczeń.

Co się dzieje, gdy doświadczenie jest źle zrealizowane?

W trakcie wykonywania doświadczenie po każdym dobrze wykonanym kroku, osoba wykonująca widzi poprzez zielony „znaczek” informujący, że krok jest wykonany poprawnie. W przypadku błędnego wykonania danego kroku pojawia się czerwony krzyżyk. Oznacza to, że należy rozpocząć doświadczenie od początku.

Kto może kupić produkt?

Nie ma ograniczeń co tego, kto może zakupić Wirtualne Laboratorium Empiriusz. Zakupu mogą dokonać szkoły podstawowe, jednostki samorządu terytorialnego, Rada Rodziców, instytucje edukacyjne, stowarzyszenia oraz osoby fizyczne.

Czy nauczyciel może poprowadzić lekcję z wykorzystaniem Empiriusza zdalnie?

W celu przeprowadzenia lekcji należy założyć fizycznie gogle i trzymać w dłoniach kontrolery. Jeśli nauczyciel sam będzie wykonywał doświadczenie w szkole to może udostępnić uczniom zdalnie widok z wykonywanego doświadczenia w pracowni chemicznej.

Czy do przeprowadzenia lekcji potrzebna jest tablica interaktywna lub rzutnik?

Aby przeprowadzić lekcje zgodnie z sugerowanymi przez nas scenariuszami najlepiej jest podłączyć Wirtualne Laboratorium Empiriusz do urządzenia, które wyświetli wszystkim uczniom widok z laboratorium. Może to być np. tablica interaktywna, rzutnik czy inny wyświetlacz. Wirtualne Urządzenie Empiriusz posiada wyjście HDMI służące do takiego podłączenia. Urządzenie należy podłączyć poprzez użycie kabla.

Czy da się wgrać inne oprogramowanie do komputera w Empiriuszu?

Nie. Komputer jest integralną częścią urządzenia i został specjalnie skonfigurowany i przygotowany pod działanie oprogramowania do doświadczeń. Użytkownik nie ma możliwości wgrywania innego oprogramowania

Czy komputer z urządzenia można wykorzystać do innych celów?

Nie, komputer jest integralną częścią urządzenia i został specjalnie skonfigurowany i przygotowany pod działanie oprogramowania do doświadczeń. Samodzielna ingerencja w jakikolwiek element urządzenia powoduje utratę gwarancji.

Czy gogle będą na stałe sprzężone z komputerem, czy będzie można je wykorzystać do innych zastosowań?

Tak, gogle są na połączone kablem z urządzeniem. Niedozwolone jest używanie żadnego z elementów w sposób nie zgodny z instrukcją obsługi.

Jak duży jest Empiriusz?

Urządzenie w wersji złożonej, gdy schowanana jest wysuwana półka z goglami ma wysokości ok. 90cm. Gdy zostanie rozłożone, czyli przygotowane do zajęć, wysokość wynosi ok. 125cm.

Czy można zobaczyć produkt na żywo przed zakupem i przetestować?

W związku z obecną sytuacją pandemii nie planujemy żadnych spotkań pokazowych. Jeśli jednak będziecie Państwo zainteresowani większą ilości materiałów czy informacji to prosimy o kontakt z naszymi Przedstawicielami Oświatowymi lub Centrum Kontaktu. Dane kontaktowe można znaleźć pod adresem: https://www. pl/kontakt

Co wchodzi w skład pakietu premium?

W skład wchodzi:

- komputer gamingowy NTT o wysokich parametrach

- ekran dotykowy do obsługi urządzenia

- wysokiej jakości gogle HTC Vive Cosmos

- mobilna obudowa urządzenia

- oprogramowanie VR – Wirtualne Laboratorium

- Scenariusze lekcji

- karty laboratoryjne

- Monitor interaktywny Samsung FLIP2 55’’

- szkolenie przeprowadzone w szkole

Czym różni się diagnoza przedmiotowa od diagnozy PRZED?

Nowa Era w ramach narzędzi diagnostycznych oferuje nauczycielom i dyrektorom szkół diagnozy przedmiotowe oraz testy i próbne egzaminy w ramach programu diagnoza PRZED….

W ramach diagnozy pzedmiotowej dla szkół podstawowych i gimnazjalnych nauczyciele we wrześniu i w maju mają możliwość pobrania testów przedmiotowych zawierających różnorodne typy zadań wykorzystywane na egzaminach zewnętrznych.

Diagnozy PRZED EGZAMINEM, PRZED MATURĄ to generalne próba pomagające uczniom oswoić się z formułą egzaminu.

Dyrektorzy szkół co roku mają dostęp do arkuszy egzaminacyjnych przygotowanych zgodnie z aktualnymi zaleceniami CKE wraz z kluczami odpowiedzi.

W jaki sposób szkoła może wziąć udział w diagnozie przedmiotowej lub diagnozie PRZED?

Co roku w sierpniu Nowa Era informuje o kalendarium proponowanych diagnoz na stronie internetowej wydawnictwa i w biuletynach internetowych.

Nauczyciele, którzy korzystali z poprzednich edycji diagnozy przedmiotowej, logują się na stronie przedmiotowa-diagnoza. pl, wykorzystując podany przy rejestracji login.

Nauczyciele korzystający z publikacji nowej Ery, chcący po raz pierwszy skorzystać z arkuszy diagnozy przedmiotowej, przy rejestracji podają kod dostępu dostarczany w biuletynach internetowych.

Udział szkoły w programie diagnoza PRZED… zgłasza jej Dyrektor. Wystarczy, że zarejestruje się na stronie zamowienie-diagnoza. pl, używając kodu aktywacyjnego otrzymanego od wydawcy, a potem zamówi testy.

Kody aktywacyjne Dyrektorzy otrzymają w biuletetynach internetowych lub kontaktując się z infolinią wydawnictwa:
801 88 10 10 (z telefonów stacjonarnych), 58 721 48 00 (z telefonów komórkowych).

Nauczyciele zainteresowani udziałem w programie diagnoza PRZED... rejestrują się na stronie diagnoza. pl za pomocą kodu aktywacyjnego otrzymanego od Dyrektora szkoły, wygenerowanego w portalu diagnostycznym.

Dlaczego ważne jest przeprowadzanie diagnozy w terminach proponowanych przez Nową Erę?

Przeprowadzenie testów i próbnych egzaminów w sugerowanyh przez Nową Erę terminach wyrównuje szanse wszystkich uczniów.

W jakiej postaci dostarczane są arkusze do diagnozy przedmiotowej i diagnozy PRZED?

Arkusze z kluczami odpowiedzi przekazywane są w postaci elektronicznej w terminie pozwalającym przygotować się do diagnozy szkołom i nauczycielom.

Jak nauczyciel może wziąć udział w diagnozie przedmiotowej po raz pierwszy?

Nauczyciel powinien zarejestrować się na stronie przedmiotowa-diagnoza. pl, podając adres e-mail i hasło, które będzie wykorzystywał do logowania.

Na wskazany podczas rejestracji adres e-mail otrzyma wiadomość z linkiem aktywacyjnym. W celu aktywowania konta należy kliknąć otrzymany link.

Następnie należy zalogować się na stronie, do której przeniósł link aktywacyjny, wypełnić pola z danymi osobowymi i wpisać kod aktywacyjny, wysyłany na początku każdego roku szkolnego w biuletynach internetowych.

W przypadku nieotrzymania kodu należy skontaktować się Centrum Kontaktu Nowej Ery.

Czy aby ponownie wziąć udział w diagnozie przedmiotowej, trzeba zarejestrować nowe konto?

Nauczyciel, który korzystał już z diagnozy przedmiotowej Nowej Ery, loguje się, używając podanego przy rejestracji adresu e-mail i hasła.

Jeżeli ktoś nie pamięta danych logowania, znajdzie je w portalu dlanauczyciela. pl nauczyciel na swoim profilu. 

Gdy nauczyciel uczy więcej niż w jednej placówce na tym samym poziomie edukacyjnym, może dodać kolejną placówkę w zakładce Szkoła.  Nie jest już wymagany wtedy kod aktywacyjny.

Gdzie znajdę kod umożliwiający rejestrację w portalu diagnozy przedmiotowej? Kto może zgłosić szkołę do diagnozy PRZED?

Udział szkoły w programie diagnoza PRZED… zgłasza Dyrektor placówki.

Skąd dyrektor szkoły może pobrać kod aktywacyjny, aby zgłosić szkołę do diagnozy PRZED?

Kod aktywacyjny dostarczany jest na początku roku szkolnego za pomocą biuletynów internetowych rozsyłanych drogą elektroniczną na adresy mailowe szkół.

Dyrektorzy, którzy wyrazili zgodą na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną, dodatkowo otrzymują biuletyny internetowe na wskazane przez siebie adresy mailowe.

Czy konieczne jest zakładanie co roku nowego konta dyrektora?

Tylko w przypadku, kiedy nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora i to wtedy, gdy dyrekcja nie posiada danych, które były już użyte do rejestracji szkoły w portalu.

Jeśli taka sytuacja nie miała miejsca, wystarczy się zalogować, wykorzystując adres e-mail i hasło podane przy rejestracji do pierwszej edycji egzaminu próbnego.

Jak i do kiedy rozliczyć zamówienie z urzędem na podstawie otrzymanej od wydawnictwa faktury?

Terminy i sposób rozliczania wykorzystanej dotacji są regulowane przez władze jednostki samorządu terytorialnego, której podlega szkoła.

Do kiedy mogę złożyć zamówienie na ofertę dotacyjną?

Szkoła ma prawo wykorzystać przyznaną kwotę dotacji do 31 grudnia danego roku.

Jak dokonać zwrotu publikacji z zamówienia dotacyjnego? Czym się różni materiał edukacyjny od podręcznika i materiału ćwiczeniowego?

Ustawa o systemie oświaty (artykuł 3, punkty 23-25) definiuje te publikacje w następujący sposób:

- podręcznik – należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego;

- materiał edukacyjny – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;

- materiał ćwiczeniowy – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

Dlaczego cena za zniszczone podręczniki jest inna dla osób prywatnych i szkół?

Z uwagi na sposób dystrybucji, liczbę zamawianych publikacji, a także ich sposób ich rozliczania Nowa Era, zgodnie z prawem handlowym, oferuje w niektórych przypadkach te same publikacje w różnych cenach, zależnie od tego, czy nabywcą jest szkoła, czy osoba prywatna.

Czy w ramach dotacji są dostępne podręczniki dla dzieci niedowidzących? Jakie są formy płatności za zamówienie?

Bezpośrednio przy odbiorze przesyłki u dostawcy (kurier) lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznej PayU.

Jaki jest termin realizacji złożonego zamówienia?

Zamówienia złożone w Sklepie internetowym są realizowane w ciągu 24h (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) w przypadku zapłaty przy odbiorze.

Zamówienia z formą płatności Przedpłata elektroniczna (płatność wykonywana przez Klienta z konta bankowego on-line lub kartą płatniczą za pośrednictwem systemu płatności elektronicznej PayU) są realizowane w ciągu 24h (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od momentu otrzymania zapłaty.

Złożyłem/am zamówienie z płatnością PayU, ale nie zadziałało. Co mam zrobić?

Jeśli wystąpi problem z płatnością, należy wrócić do ostatniego kroku w koszyku i ponownie zapłacić. Osoba posiadająca konto w sklepie widzi swoje zamówienie z linkiem opłać ponownie >>.  Po kliknięciu w link zostanie przekierowana do strony płatności.

Jaki jest termin wystawienia korekty faktury?

Korektę faktury wystawiamy po otrzymaniu zwrotu produktów od klienta.

**opłata zgodnie z cennikiem operatora

 • Usługa coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego
 • O projekcie Innowacyjne wykorzystanie coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego
 • Jak korzystać z podręcznika
 • Autorki/autorzy podręcznika

Jeśli chcesz zostać specjalistką/specjalistą coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego – ten podręcznik adresowany jest do ciebie. W szczególności skierowany jest on do osób zajmujących się doradztwem zawodowym i szeroko rozumianą aktywizacją zawodową rodziców oraz do osób odpowiedzialnych w organizacjach za kształtowanie polityki zatrudnienia oraz rozwiązań przyjaznych pracownikom i pracownicom, w tym dedykowanych pracownicom/pracownikom będącym rodzicami.

Podręcznik umożliwi ci nabycie nowych kompetencji z zakresu pracy indywidualnej oraz grupowej, dzięki którym będziesz mogła/mógł oferować rodzicom napotykającym na trudności w obszarze godzenia życia zawodowego i rodzinnego kompleksowe oraz uzupełniające się wsparcie. Jeśli zajmujesz się doradztwem zawodowym czy też innymi formami wsparcia w procesie aktywizacji zawodowej rodziców, korzystanie z podręcznika umożliwi ci zaplanowanie oraz wdrożenie planu ukierunkowanego na podjęcie oraz utrzymanie zatrudnienia przez rodzica, przy równoczesnym zachowaniu przez niego harmonii pomiędzy sferą zawodową i rodzinną. Jeśli z kolei jesteś osobą pracującą w dziale human resources lub bezpośrednio zarządzasz pracownicami/pracownikami w organizacji, podręcznik będzie pomocny w zakresie kształtowania polityki zatrudnienia wpływającej na lojalność, zaangażowanie oraz wzrost motywacji pracownic/pracowników, zwłaszcza tych będących rodzicami.

Podręcznik został podzielony na cztery części. Pierwsza, zatytułowana WPROWADZENIE, zawiera krótki opis tematyki godzenia życia zawodowego i rodzinnego oraz wyjaśnienie, co składa się na usługę coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Dodatkowo, w części tej znajdziesz opis projektu, w ramach którego powstał niniejszy podręcznik oraz poznasz zespół zaangażowany w jego przygotowanie.

Część NARZĘDZIA poświęcona jest innowacyjnym narzędziom wypracowanym w ramach projektu, w oparciu o które możesz w ramach pracy indywidualnej wspierać rodzica w procesie osiągania równowagi pomiędzy pracą zawodową i życiem rodzinnym. Znajdziesz tutaj opis dwóch narzędzi do pracy indywidualnej – Indywidualnego Planu Godzenia Życia Zawodowego i Rodzinnego oraz Zeszytu Indywidualnego Bilans–Balans – wraz z gotowymi formularzami do wykorzystania w pracy z rodzicem oraz wytycznymi do pracy w oparciu o nie. Narzędzia opisane zostały w taki sposób, aby czytelnie przedstawiały strukturę pracy z rodzicem oraz porządek poszczególnych sesji realizowanych metodą coachingową. W części narzędziowej znajdziesz również opis Klubu Rodzica, czyli inicjatywy ukierunkowanej na angażowanie rodziców w tworzenie nieformalnej sieci wsparcia i rozwoju.

Kolejna część podręcznika, zatytułowana PAKIET SZKOLENIOWY, przedstawia możliwości związane z pracą grupową z rodzicami w procesie wspierania ich w budowaniu równowagi na linii praca–rodzina. W tej części podręcznika znajdziesz gotowe moduły szkoleniowe, odzwierciedlające różne perspektywy oraz różne propozycje rozwiązań, dzięki czemu każdy rodzic będzie w stanie w sposób świadomy i przemyślany opracować indywidualną, dopasowaną do swoich potrzeb zawodowych i rodzicielskich strategię godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Propozycje szkoleń nie są przypadkowe, stanowią wynik doświadczeń oraz refleksji powstałych w trakcie realizacji projektu. Poszczególne moduły szkoleniowe opracowane zostały także w oparciu o zasady uczenia się osób dorosłych, stąd tak ogromny nacisk nie tyle na stronę teoretyczną, ale praktyczną, opierającą się na własnych doświadczeniach oraz indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach rodziców wynikających z ich bieżącej sytuacji życiowej.

Każde ze szkoleń opracowane zostało wedle tego samego schematu. W opisie szkolenia znajdziesz zatem sesje tematyczne składające się na dane szkolenie, wraz z propozycją konkretnych ćwiczeń do wykorzystania w ramach poszczególnych sesji. Ćwiczenia te zostały opisane w taki sposób, abyś wiedziała/wiedział, jak je przeprowadzić, łącznie ze sposobem ich omówienia oraz podsumowania na forum. Dodatkowo, ćwiczenia zostały wzbogacone o materiały trenerskie. Materiały te mogą być zarówno materiałami do rozdania osobom uczestniczącym w szkoleniu, jak i materiałami, w oparciu o które uzupełnisz swoją wiedzę o zagadnienia niezbędne do przeprowadzenia danej sesji.

Ostatnia część podręcznika to NIEZBĘDNIK. W części tej znajdziesz dodatkowe informacje czy materiały umożliwiające sprawne i efektywne korzystanie z podręcznika. Znajdziesz tutaj zatem słowniczek pojęć używanych w podręczniku oraz opis metod pracy wykorzystywanych w ramach pracy indywidualnej czy grupowej z rodzicem.

W NIEZBĘDNIKU możesz zapoznać się również z wynikami badań przeprowadzonych w ramach projektu, które w sposób nowatorski przedstawiają spojrzenie na kwestie składające się na problem godzenia życia zawodowego i rodzinnego w Polsce. Zapoznanie się z tą częścią podręcznika na pewno będzie pomocne, aby w sposób kompleksowy zrozumieć różne obszary problemowe, które składają się na równowagę pomiędzy pracą zawodową i rodziną, wskazując zarazem złożoność oraz wielowątkowość tego zagadnienia.

NIEZBĘDNIK zawiera także listę wszystkich ćwiczeń prezentowanych w części szkoleniowej podręcznika. Na ich podstawie możesz opracować własne, nowatorskie moduły szkoleniowe, mając zarazem pewność, że będą one odnosić się do kwestii związanej z obszarem godzenia życia zawodowego i rodzinnego. Zadbaj jednak o to, aby wybór konkretnych propozycji ćwiczeń wynikał z celów szkoleniowych, jakie sobie stawiasz w ramach pracy z określoną grupą rodziców.

Jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany pracą metodą coachingową, możesz skorzystać z materiału audio, na którym znajdują się nagrane przykładowe sesje. Niech służą ci one za inspirację w drodze do budowania swoich kompetencji zawodowych i osobistych oraz stawania się specjalistką/specjalistą ds. coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego.

Z podręcznika możesz korzystać w sposób usystematyzowany oraz wybiórczy. Jego struktura zaplanowana została z myślą zarówno o osobach, które chcą korzystać z rozwiązań w postaci gotowych programów szkoleniowych, jak i tych, które same chcą tworzyć propozycje wsparcia dla rodziców, bazując na propozycjach ćwiczeń zawartych w podręczniku. Możesz zatem zastosować programy szkoleniowe, które powstały w ramach projektu, możesz również sama/sam komponować programy szkoleniowe, wybierając te elementy poszczególnych szkoleń, które wydają się najbardziej adekwatne i potrzebne rodzicom, z którymi pracujesz.

Treści podręcznika mogą mieć zarówno zastosowanie w ramach pracy indywidualnej z rodzicem, jak i w przypadku pracy grupowej. Część NARZĘDZIA została opracowana pod kątem pracy indywidualnej z rodzicem, z kolei część PAKIET SZKOLENIOWY ukierunkowany jest na pracę grupową. Obie części wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu możesz zaoferować rodzicowi kompleksową ofertę wsparcia. Niemniej jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś szukała/szukał inspiracji do pracy indywidualnej w ćwiczeniach znajdujących się w części szkoleniowej podręcznika.

Możesz korzystać tylko z wybranych przez ciebie narzędzi, szkoleń, sesji szkoleniowych czy wreszcie ćwiczeń zawartych w podręczniku. Jednak jeśli masz aspiracje, aby stać się specjalistką/specjalistą coachingu godzenia życia zawodowego i rodzinnego, koniecznie zapoznaj się z całą treścią podręcznika. Szczególnie istotne są tutaj założenia do pracy przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi projektowych, tj. metod pracy z rodzicem w oparciu o Indywidualny Plan Godzenia Życia Zawodowego i Rodzinnego oraz Zeszyt Indywidualny Bilans–Balans. Tylko w ten sposób zdobędziesz wiedzę merytoryczną, niezbędną w procesie wspierania rodzica w wypracowaniu własnych rozwiązań stanowiących odpowiedź na problem braku równowagi pomiędzy pracą i rodziną.

Który wykaz podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego obejmuje podręczniki dostosowane do wymogu wieloletniego użytkowania?

Decydując się na wybór podręczników na rok szkolny 2015/2016 do klasy I, II i IV szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum nauczyciele powinni korzystać z wykazu podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego, przeznaczonych do kształcenia ogólnego,

dostosowanych do wieloletniego użytku

(wykaz ten znajduje się na stronie internetowej MEN pod adresem: http://www. pl/podreczniki/).

Jak rozliczać wydatki na zakup materiałów ćwiczeniowych? Jakie elementy są materiałami edukacyjnymi, a jakie ćwiczeniowymi?

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. definiuje w następujący sposób materiały edukacyjnei materiały ćwiczeniowe:

Materiał edukacyjny – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.

Materiał ćwiczeniowy – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów, służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.

Katalog materiałów edukacyjnych może być szeroki, począwszy od zasobów edukacyjnych udostępnianych w sieci na platformach edukacyjnych, poprzez książki zawierające treści edukacyjne, które mogą zastąpić lub uzupełniać realizację programu nauczania.

Biorąc pod uwagę zasady udzielania i wydatkowania dotacji celowej należy jednak mieć na uwadze, że materiały te – analogicznie jak podręczniki – muszą służyć uczniom danej klasy (być wypożyczane, a w przypadku zasobów dostępnych w sieci – udostępniane) przez co najmniej 3 kolejne lata szkole.

Definicja materiału ćwiczeniowego, w odróżnieniu od materiału edukacyjnego, uwzględnia przede wszystkim jednorazowość materiału ćwiczeniowego, rozumianą jako brak możliwości korzystania z takiego materiału – zeszytu ćwiczeń przez kolejny rocznik uczniów.

Czy darmowe podręczniki będą także skierowane na ogólnych zasadach do słuchaczy gimnazjum dla dorosłych.

Nie. Słuchacze gimnazjum dla dorosłych nie są objęci prawem do bezpłatnego podręcznika.

Ustawa o systemie oświaty (art. 22ac) gwarantuje prawo do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, określonych w ramowych planach nauczania, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów dla dzieci i młodzieży. Przepisu tego nie stosuje się do szkół dla dorosłych

Czy darmowe podręczniki będą także skierowane na ogólnych zasadach do uczniów gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy.

Tak. Zapewnienie bezpłatnych podręczników/materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego dotyczy uczniów gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r., Nr 61, poz. 624, z późn. zm. ) dla uczniów, którzy po rocznym uczęszczaniu do gimnazjum i ukończeniu 15 roku życia nie rokują ukończenia gimnazjum w normalnym trybie, mogą być tworzone oddziały przysposabiające do pracy. W oddziałach przysposabiających do pracy kształcenie ogólne realizuje się zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego w formach dostosowanych do potrzeb i możliwości uczniów. Program przysposobienia do pracy opracowuje nauczyciel, z uwzględnieniem wybranych treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia w określonym zawodzie.

Czy szkoła niepubliczna musi zapewnić uczniom bezpłatne podręczniki? Tzn. czy organ prowadzący musi zakupić podręczniki i nie może pobierać od rodziców opłat za podręczniki oraz nakazywać ich zakupu?

Nie. Niepubliczna szkoła podstawowa i niepubliczne gimnazjum nie mają obowiązku zapewnić uczniom bezpłatnie podręczników. W myśl art. 85b ustawy o systemie oświaty na sfinansowanie kosztu zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnychz zakresu kształcenia ogólnego, określonych w ramowych planach nauczania ustalonych dla publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, niepubliczne szkoły podstawowe i gimnazja

otrzymują, na wniosek, dotację celową

z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia szkół odpowiedniego typui rodzaju.

Szkoły niepubliczne, które otrzymają dotację celową na zakup podręczników/materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, mają obowiązek zapewnić uczniom bezpłatny dostęp do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, zakupionych z tej dotacji.

Czy szkoła niepubliczna jest zobowiązana korzystać z bezpłatnych podręczników do nauczania w klasach I-III w szkole podstawowej?

Nie. Niepubliczne szkoły podstawowe nie mają obowiązku korzystać z bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas I-III, zapewnianego przez Ministra Edukacji Narodowej.

W myśl art. 85b ustawy o systemie oświaty minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, na wniosek dyrektora niepublicznej szkoły podstawowej lub niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia wyposażenie tych szkół w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III, o których mowa w art. 22ad ust. 1. Zatem, tylko w przypadku złożenia wniosku w sprawie dostarczenia tego podręcznika, szkoły niepubliczne mają obowiązek zapewnić uczniom bezpłatny dostęp do podręczników zapewnionych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Informacja o terminie i sposobie złożenia wniosku zamieszczana jest na stronie internetowej MEN.

W związku z reformą, dopłatami do podręczników chciałbym się dowiedzieć jak to ma wyglądać w praktyce. Planowana jest dotacja do podręczników. Czy cały zestaw otrzyma uczeń w takim wypadku? Bardzo proszę o szczegółowe informację.

Uczeń będzie miał zapewniony dostęp do podręczników/materiałów edukacyjnych ustalonych w szkolnym zestawie. O tym, jakie podręczniki lub inne materiały edukacyjne znajdą się w szkolnym zestawie decyduje dyrektor szkoły,

na podstawie propozycji zespołów nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów

. Dyrektor szkoły ustala taki zestaw po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.

Jestem nauczycielem przyrody w szkole podstawowej. Aktualnie jesteśmy na etapie wyboru podręcznika do klasy 4. Ja chciałabym nadal współpracować z wydawnictwem X. Wydawnictwo to podało ceny podręczników i ćwiczeń dla każdego przedmiotu. Jednak dużo nauczycieli z naszej szkoły chce podjąć współpracę z wydawnictwem Y, a wydawnictwo to oznajmiło, że nie ma możliwości wyboru ich podręczników na poszczególne przedmioty tylko albo szkoła wybiera ich pakiet dla wszystkich przedmiotów (i mieścimy się w cenie 140 zł) albow ogóle.

Dyrektor szkoły ma prawo żądać podania cen poszczególnych podręczników i autonomicznie kompletować zaproponowane przez nauczycieli podręczniki w oczekiwaną przez szkołę całość, zgodnie z ustalonym szkolnym zestawem podręczników.

W świetle art. 22d ustawy o systemie oświaty zakazane jest oferowanie sprzedaży podręcznika wyłącznie z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi przeznaczonymi dla ucznia. Takie działania wydawnictwa stanowią czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503, z późn. ).

Czy dyrektor szkoły może - przy braku porozumienia w zespole nauczycieli - wybrać podręczniki do zajęć edukacyjnych tylko jednego wydawnictwa (pakiet)?

Dyrektor szkoły ma prawo decydowania o wyborze podręcznika w sytuacji braku porozumienia w zespole nauczycieli co do wyboru jednego podręcznika lub materiału edukacyjnego. Niezgodna z przepisami prawa będzie sytuacja, w której dyrektor szkoły narzuca nauczycielom swoje propozycje w tym zakresie, mimo iż zespół nauczycieli przedstawił inną propozycję. Nauczyciele jednak, dokonując wyborów, nie mogą ignorować faktu istnienia górnego limitu środków finansowych określonego w ustawie, które szkoła może przeznaczyć na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.

Jestem nauczycielem szkoły podstawowej i miałam okazję uczestniczyćw spotkaniu wydawnictwa X w sprawie podręczników. Wydawnictwo to przygotowało pakiet swoich podręczników do wszystkich przedmiotówi chce je traktować jako nierozerwalną całość, co uniemożliwia nauczycielom swobodny wybór podręcznika z innego wydawnictwa. Taka praktyka jest niezgodna z przepisami. W świetle art. 22d ustawy o systemie oświaty zakazane jest oferowanie sprzedaży podręcznika

wyłącznie z innym podręcznikiem

lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi przeznaczonymi dla ucznia. ).

W naszej szkole wszystkie klasy "A" mają rozszerzony profil z języka angielskiego. Wiąże się to z tym, że klasy te pracują na innych podręcznikach w porównaniu do klas "B", "C" i "D". Klasy "A" często korzystają z dodatkowych podręczników, które umożliwiają poszerzenie wiedzy i umiejętności. Czy w związku z nadchodzącymi zmianami w korzystaniu z podręczników (szczególnie w przyszłych klasach 1, 2 i 4) jest możliwe to, aby klasy "A" z rozszerzonym językiem angielskim nadal mogły pracować na innych podręcznikach? Czy możliwe będzie dobieranie/zakup dodatkowych podręczników w celu rozszerzenia materiału nauczania w tych właśnie klasach?

Art. 22ab ustawy o systemie oświaty przewiduje wyjątki od zasady „jednego podręcznika lub materiału edukacyjnego” do danych zajęć edukacyjnych. Jednym z nich jest możliwość ustalenia w szkolnym zestawie więcej niż jednego (tytułu) podręcznika właśnie do języka obcego nowożytnego.

Dla uczniów oddziału „A” można zatem wybrać i kupić inny podręcznik niż dla pozostałych oddziałów tej klasy. Jeżeli chodzi o zakup dodatkowych materiałów edukacyjnych do nauczania języka obcego (oprócz podręcznika), to jest to możliwie w ramach posiadanej przez szkolę kwoty dotacji.

Wydawnictwo X wysyła na adres szkoły podręczniki demonstracyjne. W związku z różnymi interpretacjami zapisu art. 22 d ustawy o systemie oświaty proszę o informację czy przekazanie szkole podręczników ”demonstracyjnych” przez wydawnictwo nie jest naruszeniem ww. zapisu ustawy.

Nie ma formalnych przeszkód, aby wydawnictwa przesyłały szkołom okazowe egzemplarze podręczników.

Na przyszły rok szkolny 2015/16 zakupuję z dotacji podręczniki dla klasy czwartej szkoły podstawowej, w tym podręcznik do języka obcego, w przypadku mojej szkoły będzie to język niemiecki. W następnym roku szkolnym 2016/17 nie zakupuję podręczników dla czwartej klasy, bo mam je zakupione. Co zrobić w sytuacji, w której czwarta klasa (rok 2016/17) będzie miała obowiązkowy język angielski a nie niemiecki?

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Uczniowie, którzy w klasie IV uczą sięj. niemieckiego, powinni mieć możliwość kontynuacji tego języka do zakończenia szkoły podstawowej. Należy mieć na względzie, że od 2015 r. sprawdzian obejmuje również część drugą, z języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczył się(jako przedmiotu obowiązkowego) w szkole podstawowej. Sytuacja zmiany języka obcego w trakcie etapu kształcenia jest niedopuszczalna.

Obecnie moja klasa I uczy się j. niemieckiego, w drugiej klasie i następnych będą kontynuować naukę tego języka. Jednak na prośbę rodziców chciałabym wprowadzić od klasy I naukę języka angielskiego, a język niemiecki sukcesywnie wygasałby. Czy istnieje taka możliwość, aby otrzymać dotację na podręczniki i materiały do nauki j. angielskiego pomimo iż zakupione podręczniki do j. niemieckiego nie będą służyły trzem rocznikom?

Nie. Zmiana języka obcego nauczanego w szkole podstawowej może nastąpić z uwzględnieniem dwóch warunków:

- nie powinna być wprowadzona w trakcie trwania cyklu kształcenia (czyli w klasie II lub III, albo w klasie V i i VI),

- powinna być skorelowana z harmonogramem udzielania dotacji celowej na zakup podręczników do danej klasy.

Czy w momencie skorzystania z dotacji na zakup podręczników, zarówno do klas IV-VI szkoły podstawowej, jak i I-III gimnazjum, można dotację przeznaczyć na zakup części potrzebnych podręczników, a resztę sfinansować z środków własnych organu prowadzącego? W naszym przypadku jest to stowarzyszenie.

Dotacja celowa pobrana przez szkołę może być wykorzystana wyłącznie zgodniez zasadami przewidzianymi w art. 22ae ustawy o systemie oświaty.

Stosownie do postanowień art. 22ai ustawy o systemie oświaty dyrektor szkoły podstawowej lub gimnazjum, za zgodą organu prowadzącego, może ustalić:

1) w zestawie, podręczniki lub materiały edukacyjne, których koszt zakupu dla ucznia przekracza kwoty dotacji celowej;

2) materiały ćwiczeniowe, których koszt zakupu dla ucznia przekracza kwoty dotacji celowej.

W takim przypadku różnicę między kosztem zakupu dla ucznia kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz zakupu materiałów ćwiczeniowych a wysokością kwot dotacji celowej, pokrywa organ prowadzący szkołę podstawową lub gimnazjum.

Co się dzieje w sytuacji, kiedy szkole uda się zaopatrzyć ucznióww podręczniki na kwotę niższą niż kwota dotacji?

Maksymalne kwoty dotacji na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych zostały określone w art. 22 ae ust. 5 ustawy o systemie oświaty. Zgodnie z ust. 11 tego artykułu dotacja celowa może być wykorzystana także na pokrycie kosztu drukowania i powielania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w celach dydaktycznych (np. pokrycie kosztów zakupu papieru, tonera). Dotacja celowa może być wykorzystana do końca roku budżetowego, na który została udzielona. Niewykorzystana dotacja podlega zwrotowi do budżetu państwa.

Sposób rozliczania wykorzystania dotacji celowej oraz wzór formularza rozliczenia wykorzystania tej dotacji określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe (Dz. z 2014, poz. 902, z póżn. ).

Czy kwota 50 zł, która jest przeznaczona na materiały ćwiczeniowe dla ucznia klas I-III szkoły podstawowej może być przez dyrektora szkoły ograniczona do kwoty 25 zł a pozostała część przeznaczona na renowację ksero?

Dotacja celowa na zakup materiałów ćwiczeniowych w wysokości 50 zł na ucznia (do wykorzystania na zakupy 49, 50 zł na ucznia – 1% wykorzystanej dotacji otrzymuje jst na pokrycie kosztów obsługi zadania) stanowi nieprzekraczalny limit. Dyrektor szkoły może, w przypadku zakupu materiałów ćwiczeniowych za niższą kwotę, pozostałą część dotacji przeznaczyć na pokrycie kosztu drukowania i powielania materiałów ćwiczeniowych – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. ) lub na zakup urządzeń umożliwiających druk i powielanie tych materiałów.

Pamiętać jednak należy, że dyrektor szkoły ustala materiały ćwiczeniowe obowiązujące w poszczególnych oddziałach na podstawie propozycji nauczycieli uczących w tych oddziałach.

Czy można w ramach całej otrzymanej dotacji zakupić niektóre podręczniki (mat, pol, ang, his, itp. ) dla każdego ucznia – np. 75 szt., a niektóre z przeznaczeniem do korzystania tylko na lekcji (inf, plast, muz itp. ) – wspólne dla wszystkich klas – np. 25 sztuk?

Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Ustalenie szkolnego zestawu podręczników i ich zakup powinien być dokonywany z uwzględnieniem zasady celowości. Jeżeli szkoła ma możliwość zapewnić uczniom organizację nauczania danych zajęć w taki sposób, aby uczniowie każdej klasy mieli zapewniony dostęp do bezpłatnych podręczników/materiałów edukacyjnych, pomimo niezakupienia ich w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów, to takie rozwiązanie jest możliwe.

Załącznik nr 8 nie przewiduje sytuacji, że gmina lub powiat nie wykorzysta 1% na obsługę zadania i musi go oddać do Wojewody. Na Zał. nr 8 nie ma możliwości wykazania tego i są problemy z rozliczeniem dotacji. Czy można na rok 2015 coś zmienić w kolejnym Załączniku nr 9?

W roku 2015 nie przewiduje się zmian w tym zakresie w załącznikach dotyczących rozliczenia wykorzystania dotacji. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, wydane na podstawie art. 22ag ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. ) reguluje rozliczenie wykorzystania dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe (a więc środków bez 1% wykorzystanej dotacji stanowiącej koszty obsługi przez jst).

Czy można kupić i jak rozliczyć podręczniki do klasy I gimnazjum jeżeli w szkolnym planie nauczania przedmiot ten rozpoczyna się w klasie II? Boimy się, że przy zakupie w klasie II zabraknie pieniędzy. Jak się to ma do dyscypliny finansowej bo przecież podręczniki do tego przedmiotu będą przez rok leżały w bibliotece nie używane.

Środki z dotacji celowej przekazane szkołom w roku 2015 na rok szkolny 2015/2016 mogą być przeznaczone tylko na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych dla klasy I gimnazjum. Jeśli dany przedmiot rozpoczyna się w klasie II gimnazjum, to środki na ten cel zostaną przekazane szkole w roku 2016, na rok szkolny 2016/2017.

Dyrektorzy szkół, przygotowując szkolne plany nauczania dla klasy I gimnazjum na rok szkolny 2015/2016, powinny mieć na względzie planowaną organizację nauczania w tej klasie w kolejnych latach, co pozwoli na zaplanowanie poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem optymalnego wykorzystania środków dotacji celowej, przysługujących na uczniów tej klasy w każdym roku nauki w gimnazjum.

Wybraliśmy ćwiczenia do 7 przedmiotów, niestety z ofert cenowych wydawnictw, okazuje się że nie ma możliwości kupna do każdego przedmiotu. Czy można z kwoty na podręczniki przeznaczyć pieniądze na zakup ćwiczeń?

Ustawa o systemie oświaty przewiduje dwie rozłączne kwoty dotacji dla ucznia: na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych (25 zł). Nie jest możliwa zmiana przeznaczenia tych kwot, tzn. dotacji na zakup podręczników nie można przeznaczyć na zakup jednorocznych materiałów ćwiczeniowych, tak samo jak nie można zwiększyć puli środków na podręczniki rezygnując z zakupu zeszytów ćwiczeń.

Proszę mi podać kwoty dotacji celowej na wyposażenie w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych

Zmiana ustawy o systemie oświaty z dnia 20 lutego 2015 r. wprowadziła dodatkowy mechanizm umożliwiający udzielenie zwiększonych kwot dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o ile uczniowie ci będą korzystać z tych podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych. Na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 22aga ustawy o systemie oświaty, Minister Edukacji Narodowej, w drodze rozporządzenia, określił wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w przypadku uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Podręczniki i materiały edukacyjne o nauki języka obcego nowożytnego

Klasa I SP 24, 75 zł x wskaźnik

Klasa II SP 24, 75 zł x wskaźnik

Podręczniki i materiały

Klasa IV SP 138, 61 zł x wskaźnik

Klasa I Gimnazjum 247, 52 zł x wskaźnik

Materiały ćwiczeniowe

Klasa I SP -49, 50 zł x wskaźnik

Klasa II SP 49, 50 zł x wskaźnik

Klasa IV SP 24, 75 zł x wskaźnik

Klasa I Gim. 24, 75 zł x wskaźnik

Jakie będą obowiązywać procedury zakupu podręczników w szkołach przysanatoryjnych i przyszpitalnych w roku szkolnym 2015/2016?

Dla uczniów szkół zorganizowanych w podmiotach leczniczych również przysługuje dotacja celowa na wyposażenie w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe w roku szkolnym 2015/2016.

Warunkiem otrzymania takiej dotacji jest:

 • w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego – przekazanie organowi prowadzącemu informacji niezbędnych dla ustalenia wysokości dotacji celowej, określonej w Załączniku nr 2 do Rozporządzenia MEN z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. W przypadku uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego od 31 marca 2015 r. obowiązywać będzie dodatkowo Załącznik nr 2a do rozporządzenia, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzanie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe,
 • w przypadku szkół prowadzonych przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną, oraz szkół niepublicznych – złożenie wniosku o udzielenie tej dotacji wraz z informacjami niezbędnymi dla ustalenia wysokości dotacji określonymi w Załączniku nr 2 i nr 2a.

Liczba uczniów klas I, II, IV szkół podstawowych i klas I gimnazjów w podmiotach leczniczych wykazywana w ww. informacjach dla jednostek samorządu terytorialnego, w przypadku dotacji na rok 2015, nie powinna przekraczać średniej miesięcznej liczby uczniów odpowiednio klas I, II i IV szkół podstawowych i klas I gimnazjów w podmiotach leczniczych ustalonej według następującej zasady: suma średnich stanów miesięcznych od września 2014 r. do czerwca 2015 r. podzielona przez 10.

W przypadku szkół, które nie mogą wskazać liczby uczniów wg. ww. metodologii (np. w przypadku szkół nowoutworzonych) należy podać planowaną średnią miesięczną liczbę uczniów.

Informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji celowej oraz wnioski o dotacje na rok 2015 (w przypadku szkół prowadzonych przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego oraz szkół niepublicznych) szkoły mogą przekazywać do jednostki samorządu terytorialnego do dnia 15 września 2015 r.

Z czego planowany jest zakup ĆWICZEŃ do języka obcego w klasach I-III szkoły podstawowej. Z dotacji na język obcy 25 zł (chociaż ma być na podręcznik lub materiał edukacyjny) czy z dotacji 50 zł na materiał ćwiczeniowy?

Zakup materiałów ćwiczeniowych do języka obcego może nastąpić w ramach kwoty 50 zł (-1%) przeznaczonej na materiały ćwiczeniowe. Kwota 25 zł (-1%) może być przeznaczona na zakup podręcznika lub innego materiału edukacyjnego do nauki języka obcego.

Kto kupuje materiały dodatkowe dla dziecka z klasy pierwszej, które zmienia szkołę i w nowej obowiązują inne materiały do elementarza?

W takiej sytuacji zarówno podręcznik jak i materiały ćwiczeniowe dziecko powinno otrzymać ze szkoły, do której przechodzi. Jeżeli szkoła nie posiada wolnego egzemplarza podręcznika to zwraca się do kuratora oświaty, który dysponuje rezerwą podręczników, o przekazanie dodatkowego egzemplarza.

Zakupu materiałów ćwiczeniowych i podręcznika do nauki j. obcego nowożytnego szkoła powinna dokonać dla tego dziecka z własnych środków, które zostaną jej zrefundowane w kolejnym roku. Takie rozwiązanie przewiduje art. 22ae ust. 10 ustawy o systemie oświaty, w myśl którego jeżeli w wyniku zwiększenia się liczby uczniów w danej klasie w ciągu roku szkolnego środki z przekazanej dotacji celowej nie pokryją kosztu zakupu kompletów podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla tych uczniów, koszt zakupu brakujących kompletów podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych jest refundowany ze środków dotacji celowej przekazanej na kolejny rok szkolny.

Kiedy można rozpocząć proces aplikowania o dotację?

Tryb i terminy udzielania dotacji celowej na podręczniki zostały tak zaplanowane, aby zapewnić środki na zakup podręczników dla szkół na możliwie najwcześniejszym etapie i jednocześnie w taki sposób, aby uwzględnić zmiany w liczbie uczniów, w tym zmiany związane z postępowaniem rekrutacyjnym do szkół.

System udzielania dotacji został skonstruowany na tyle elastycznie, na ile to możliwe w przypadku finansowania zadania zleconego. Każda szkoła ma wpływ na moment otrzymania dotacji. Informację lub wniosek, niezbędne do udzielenia dotacji, dyrektorzy szkół mogą składać do organów prowadzących już od połowy marca każdego roku. Jednostka samorządu terytorialnego może dysponować środkami na zakup podręczników już w maju danego roku (przekazanie dotacji odbywa się najpóźniej do 15 października).

Liczba uczniów klasy II i IV szkoły podstawowej jest znana odpowiednio wcześnie i tu prosimy o możliwie najszybsze aplikowanie o dotację celową. W przypadku klas I gimnazjów, dyrektor szkoły może złożyć wniosek o dotację opierając się na przewidywanej liczbie uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie I gimnazjum, wynikającej z arkusza organizacji pracy szkoły.

Dyrektor szkoły, który złoży wcześniej informacje niezbędne do uzyskania dotacji, ma możliwość ich korekty, jeżeli faktyczna liczba uczniów będzie niższa lub wyższa od przewidywanej na etapie wnioskowania o środki. Jeśli dyrektor szkoły zakupi wcześniej podręczniki opierając się na rzetelnych informacjach, a ostatecznie do klasy tej przybyło mniej uczniów, nie będzie konieczności zwrotu przekazanej na ten cel dotacji. Jednak nawet jeśli dyrektor szkoły przekaże informację do organu jednostki samorządu terytorialnego w lipcu (czyli znając dostatecznie dobrze wynik postępowania rekrutacyjnego), to jednostka samorządu otrzyma środki finansowe w sierpniu, o ile nie będzie zwlekać z wnioskiem do wojewody.

Trzeba tylko pamiętać o tym, że do dnia 25 sierpnia każdego roku dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji informacji lub wniosku, uwzględniając wyniki postępowania rekrutacyjnego. Natomiast do dnia 15 września dyrektor szkoły ma możliwość aktualizacji liczby uczniów.

W przypadku uczniów, którzy przybędą do szkoły po 15 września i szkoła nie będzie już mieć możliwości aktualizacji danych, organ prowadzący powinien sfinansować zakup podręczników, materiałów edukacyjnych lub ćwiczeniowychz własnych środków dla nowego ucznia, a wydatek ten zostanie mu zrefundowany ze środków dotacji celowej przekazanej na kolejny rok szkolny. Warto nadmienić, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty kwota dotacji wynikającaz liczby uczniów zostaje powiększona o kwotę właściwą na zakup dodatkowego kompletu podręczników na każdy oddział klasowy, właśnie po to, aby szybko móc reagować na przypadki zwiększenia się liczby uczniów.

Jakie zasady powinna stosować szkoła udzielając zamówienia dotyczącego zakupu podręczników i innych materiałów edukacyjnych?

To będzie uzależnione od wartości zamówienia; kwestię tę regulują:

 • 4 pkt 8c ustawy - Prawo zamówień publicznych;
 • 22az, 22aza, 22azb i 22azc ustawy o systemie oświaty.
  1. Wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro

  W takim przypadku, zakup podręczników, materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych jest wyłączony spod rygorów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. z 2013 r. poz. 907, z późn. ), co znacząco ułatwi dyrektorom szkół realizację zadania zapewnia uczniom dostępu do bezpłatnych podręczników i materiałów. Należy jednak pamiętać, że zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych powinien się odbywać z zachowaniem zasad dokonywania wydatków publicznych przez jednostki sektora finansów publicznych określonych w art. 44 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. 885, z późn. ).

  1. Wartość zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000 euro – w tym przypadku ustawa o systemie oświaty przewiduje stosowanie uproszczonego trybu zakupu przez dyrektora szkoły podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, który przewiduje:
  2. obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o udzielanym zamówieniu na stronie internetowej szkoły lub organu prowadzącego;
  3. obowiązek udzielenia zamówienia w sposób zapewniający przejrzystość, równe traktowanie podmiotów zainteresowanych wykonaniem zamówienia oraz z uwzględnieniem okoliczności mogących mieć wpływ na jego udzielenie;
  4. obowiązek niezwłocznego podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej szkoły lub stronie internetowej organu prowadzącego, informacji o udzieleniu zamówienia z podaniem nazwy (firmy) albo imienia i nazwiska podmiotu, z którym szkoła zawarła umowę o wykonanie zamówienia, albo informację o nieudzieleniu tego zamówienia [art. 22az-22azc ustawy o systemie oświaty].
  5. Jak obliczyć kwotę dotacji dla ucznia słabowidzącego w przypadku zakupu części podręczników i materiałów edukacyjnych oraz ćwiczeniowych w druku powiększonym, a części w druku standardowym (np. nie cały komplet podręczników wybranych przez nauczycieli jest zaadaptowany)?

   Maksymalne kwoty dotacji dla szkoły na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów słabowidzących (w druku niepowiększonym i w druku powiększonym) zostały określone w ustawie o systemie oświaty w art. 5 i 5a.

   W przypadku kiedy uczeń słabowidzący będzie korzystał z różnych podręczników należy wypełnić tylko załącznik nr 2a, zaznaczyć opcję „słabowidzących, o których mowa w art. 5a pkt 2 ustawy” i w ramach maksymalnej kwoty dla tego rodzaju niepełnosprawności zakupić cały komplet. Zasadne wydaje się, aby podręczniki w druku standardowym nie przekroczyły iloczynu kwot na ucznia oraz odpowiedniego wskaźnika określonego dla podręczników i materiałów edukacyjnych nie wydrukowanych w druku powiększonym.

   Wszystkie podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe wybierane są przez nauczycieli pod kątem dostosowania ich do wzrokowych i psychofizycznych potrzeb uczniów słabowidzących (np. kwestie kolorystyki, układu materiału, jakości druku, większej ilości materiału ćwiczeniowego) nawet jeśli nie są powiększane (nie wszyscy uczniowie słabowidzący potrzebują powiększenia). Czy w związku z powyższym szkoła może wnioskować o kwotę dotacji zwiększoną o wskaźniki podane w § 7 Rozporządzenia MEN z dnia 20. 03. 2015 w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty celowej na wyposażenie szkół w podręczniki (.. ) dla uczniów niepełnosprawnych dla wszystkich uczniów słabo widzących, z wyjątkiem tych, którzy potrzebują druku powiększonego?

   Istnieje taka możliwość, wtedy dyrektor szkoły wypełniając załącznik 2a wybiera odpowiedni rodzaj niepełnosprawności zaznaczając w tym przypadku opcję „słabowidzących, z zastrzeżeniem art. 5a pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. ), zwanej dalej „ustawą”. Kwoty dotacji na ucznia dla danej klasy należy przemnożyć przez odpowiednie wartości wskaźników podane w § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2015 r. w sprawie wysokości wskaźników zwiększających kwoty dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych (Dz. 441).

   Jeśli w roku szkolnym 2015/2016 nie zostanie wykorzystana dotacja na zakup podręczników np. dla kl. IV (nauczyciele decydują się na pracę z materiałami własnymi - klasa ze sprzężonymi niepełnosprawnościami), czy będzie można na rok szk. 2016/2017 bez problemów uzyskać dotację na zakup podręczników dla kolejnej klasy IV, w której przewiduje się pracę z podręcznikami?

   Zgodnie z zapisami art. 8 ustawy o systemie oświaty jeżeli istnieje konieczność zapewnienia odpowiedniego kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych, w tym kompletu dostosowanego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia niepełnosprawnego, w przypadku gdy liczba uczniów w danej klasie nie jest większa niż w poprzednim roku szkolnym, a istnieje konieczność zakupu kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych, w szczególności dostosowanego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia niepełnosprawnego, z powodu niedokonania zakupu takiego kompletu ze środków ostatniej dotacji celowej udzielonej na wszystkich uczniów tej klasy lub udzielonej w poprzednim roku, jeżeli ostatnią dotację celową na wszystkich uczniów tej klasy udzielono dwa lata temu – dotacja celowa jest udzielana do wysokości kosztu zakupu brakujących kompletów podręczników lub materiałów edukacyjnych, rocznie nieprzekraczającej odpowiednich kwot.

   Pamiętać dodatkowo jednak należy, że zgodnie z art. 22ak ust. 6 ustawy: w przypadku gdy szkoła dysponuje wolnymi:

   1) podręcznikami zapewnionymi przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o których mowa w art. 1, lub zakupionymi z dotacji celowej, o której mowa w art. 3, lub

   2) materiałami edukacyjnymi zakupionymi z dotacji celowej, o której mowa w art. 3

   – dostosowanymi do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, dyrektor szkoły przekazuje te podręczniki lub materiały edukacyjne dyrektorowi szkoły, która wystąpi z wnioskiem o ich przekazanie. Podręczniki lub materiały edukacyjne stają się własnością organu prowadzącego szkołę, której zostały przekazane.

   Dlatego też podręczniki lub materiały dostosowane powinny być w pierwszej kolejności, o ile to możliwe, pozyskiwane z innych szkół.

   Czy szkoła może w ramach dotacji zlecić usługę druku książek, materiałów edukacyjnych w powiększonym druku? Większość wydawnictw nie ma w ofercie, sprzedaży książek zaadaptowanych dla uczniów słabo widzących.

   Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty dotacja celowa na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, przekazana organom prowadzącym szkoły, będzie mogła być wykorzystana także na pokrycie kosztu drukowania i powielania podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r.

   Dotacja będzie mogła być wykorzystana również na zakup urządzeń umożliwiających druk i powielanie tych podręczników i materiałów.

   Szkoła zakupuje dla uczniów danej klasy na rok szkolny 2015/2016 podręczniki (standard lub/i powiększonym drukiem). W kolejnym roku szkolnym uczniowie następnej klasy mają inne potrzeby wzrokowe np. potrzebne są podręczniki powiększonym drukiem/standardowe lub w brajlu dla większej liczby uczniów. Czy jest przewidziana dodatkowa dotacja na dokonanie zakupu uzupełniającego?

   Zgodnie z zapisami art. 8 ustawy o systemie oświaty jeżeli istnieje konieczność zapewnienia odpowiedniego kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych, w tym kompletu dostosowanego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia niepełnosprawnego, w przypadku gdy liczba uczniów w danej klasie nie jest większa niż w poprzednim roku szkolnym, a istnieje konieczność zakupu kompletu podręczników lub materiałów edukacyjnych, w szczególności dostosowanego do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia niepełnosprawnego, z powodu niedokonania zakupu takiego kompletu ze środków ostatniej dotacji celowej udzielonej na wszystkich uczniów tej klasy lub udzielonej w poprzednim roku, jeżeli ostatnią dotację celową na wszystkich uczniów tej klasy udzielono dwa lata temu – dotacja celowa jest udzielana do wysokości kosztu zakupu brakujących kompletów podręczników lub materiałów edukacyjnych, rocznie nieprzekraczającej odpowiednich kwot.

   Chciałabym zapytać o sposób prawidłowego uzupełnienia Załącznika nr 5 i 5a. Będąc powiatem prowadzimy jedynie szkoły specjalne (SP Specjalną 1 szt., G Specjalne 2 szt. ) - czy uzupełniamy tabelę w rozdziale 80102 i 80111 uwzględniając jakieś dodatkowe podręczników dla wychowanków? A co z rozdziałem 80150? Co powinno być tu ujęte?

   Jeśli wnioskują Państwo do Wojewody o środki z dotacji celowej wyłącznie dla uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (wymienionych w art. 5a ustawy), o ile uczniowie ci będą korzystać z podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, dostosowanych do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych tych uczniów należy złożyć wniosek na załączniku nr 5a, w pozostałych przypadkach na załączniku nr 5.

   Rozdział 80150 dotyczy szkół ogólnodostępnych oraz integracyjnych, nie dotyczy natomiast szkół specjalnych (w tym przypadku zastosowanie mają odpowiednio rozdziały 80102 i 80111).

   Zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty ze środków dotacji celowej szkoła może zakupić dla każdego oddziału danej klasy tylko jeden dodatkowy komplet podręczników lub materiałów edukacyjnych.

   Mam pytanie dotyczące dotacji celowej na podręczniki dla uczniów klas 1 Gimnazjum - podręczniki do języków obcych. Zakładając, że w roku 2015/2016 będzie 100 uczniów w klasie pierwszej, poziom podstawowy: 40, zaawansowany: 60. Taką też liczbę podręczników na dany poziom zaawansowania zamówię. Jeśli w kolejnym roku te proporcje będą inne, np. 70 poziom podstawowy, 30 zaawansowany. Czy otrzymam dotację na brakujące podręczniki z języków obcych na dany poziom zaawansowania dla uczniów klas pierwszych na rok 2016/2017?

   Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotuje rozwiązania, które w roku szkolnym 2016/2017 umożliwią dyrektorom szkół wnioskowanie o środki z dotacji celowej na brakujące podręczniki z języków obcych na dany poziom zaawansowania dla uczniów klas pierwszych na rok 2016/2017.

   Bardzo proszę o informację w jaki sposób obliczyć w tabelce środki niezbędne na wyposażenie szkoły w podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne do zajęć... dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego realizującego obowiązek szkolny w szkole podstawowej ogólnodostępnej. Jest 1 uczeń w klasie II. Czy w poz. 2 prognozowana liczba uczniów odpowiednich klas w roku szkolnym 2015/2016 - przy 2 oddziałach w szkole powinnam wpisać liczbę 2?

   Jeżeli uczeń ten będzie korzystał z podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych, dostosowanych do jego potrzeb edukacyjnych wypełniając Załącznik 2a, w poz. 2 można wpisać wartość "2", w przypadku kiedy szkoła zdecyduje się zakupić dodatkowy zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych dla tego oddziału dostosowany do potrzeb edukacyjnych uczniów z daną niepełnosprawnością. Jednak jeśli dla tego oddziału klasy II, dodatkowy zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych został wykazany w załączniku nr 2, wtedy należy wpisać wartość "1". Na każdy oddział danej klasy przypada tylko jeden dodatkowy komplet podręczników lub materiałów edukacyjnych, zakupiony ze środków dotacji celowej.

  Jak korzystać z podręcznika Ge 200d9262p001

  Bezpośredni link do pobrania Jak korzystać z podręcznika Ge 200d9262p001

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Jak korzystać z podręcznika Ge 200d9262p001